PREC025DAAN-RC
DigiKey Part Number
S2012EC-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PREC025DAAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PREC025DAAN-RC Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.448" (11.39mm)
Connector Type
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Shape
Square
Pitch - Mating
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Brass
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Termination
Solder
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 198
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 80POS 2.54MM
In-Stock: 8568
CONN HEADER VERT 78POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 76POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 74POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM