PREC040SABN-RC
DigiKey Part Number
S1022EC-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PREC040SABN-RC
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PREC040SABN-RC Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length
0.558" (14.18mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1,820
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 39POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 37POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM