PREC040SAEN-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 1,989
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Molex
In Stock: 250
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
3M
3M
In Stock: 14
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
PREC040SAEN-RC
DigiKey Part Number
S1052EC-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PREC040SAEN-RC
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PREC040SAEN-RC Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.520" (13.21mm)
Overall Contact Length
0.848" (21.55mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact