Image for PMD1208PMB3-A.(2).GN is not available
PMD1208PMB3-A.(2).GN
DigiKey Part Number
259-PMD1208PMB3-A.(2).GN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMD1208PMB3-A.(2).GN
Description
Thermal Products
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 59.5 CFM (1.67m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMD1208PMB3-A.(2).GN Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
47.3dB(A)
Series
Power (Watts)
4.4 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.370A
Air Flow
59.5 CFM (1.67m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.430 in H2O (107.0 Pa)