35HDLSAU15
DigiKey Part Number
SC3820-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35HDLSAU15
Description
3.5MM LCK SLD STEREO PLUG .15 GO
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Plug Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Eyelet(s)
Mfr
Features
Locking, Sealed, Strain Relief
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Voltage - Rated
250VAC, 140VDC
Current Rating (Amps)
4 A
Includes
4 pcs - 1 Connector, 1 Handle, 1 Insulator Tube, 1 O-Ring
Actual Diameter
0.140" (3.56mm)
Contact Material
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Cable Opening
0.150" ~ 0.175" (3.81mm ~ 4.45mm)