RF220UF1
DigiKey Part Number
745-1054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF220UF1
Description
RF TXRX MOD CHIP + U.FL TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Chip + U.FL Through Hole
Category
Serial Interfaces
SPI, UART
Mfr
Antenna Type
Integrated, Chip + U.FL
Series
Memory Size
128kB Flash, 58kB RAM
Packaging
Tray
Voltage - Supply
2V ~ 3.6V
Part Status
Active
Current - Receiving
22mA
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Transmitting
150mA
RF Family/Standard
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C