QMK212B7153KGHT
DigiKey Part Number
587-QMK212B7153KGHTTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-QMK212B7153KGHTCT-ND - Cut Tape (CT)
587-QMK212B7153KGHTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QMK212B7153KGHT
Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QMK212B7153KGHT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)