UMK212B7104KG-T
DigiKey Part Number
587-1279-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1279-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1279-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMK212B7104KG-T
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
UMK212B7104KG-T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)