CUS100ME-28/A
DigiKey Part Number
285-CUS100ME-28/A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS100ME-28/A
Description
AC/DC CONVERTER 28V 100W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS100ME-28/A Models
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.57" L x 2.52" W x 1.52" H (116.0mm x 64.0mm x 38.5mm)
Voltage - Output 1
28V
Base Product Number
Current - Output 1
3.57 A