DRB120-48-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 148
Datasheet
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 2.5A
TDK-Lambda DRB Series
DRB120-48-1
DigiKey Part Number
285-DRB120-48-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB120-48-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Manufacturer
TDK-Lambda
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Series
Efficiency
91%
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Input Type
AC
Size / Dimension
4.92" L x 4.88" W x 1.38" H (125.0mm x 124.0mm x 35.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, CSA, EN, IEC, UKCA, UL
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1; UL 508
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
2.5A
Base Product Number
Power (Watts)
120W