HWS150A-12
HWS150A-12
HWS150A-12
DigiKey Part Number
285-HWS150A-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS150A-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HWS150A-12 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
6.30" L x 1.65" W x 3.23" H (160.0mm x 42.0mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
13 A