RTHC-5006
DigiKey Part Number
RTHC-5006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTHC-5006
Description
LINE FILTER 500VAC/VDC 6A CHASS
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 6 A 500V 500V Two Stage Terminal Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTHC-5006 Models
Category
Voltage - Rated AC
500V
Manufacturer
TDK-Lambda
Current
6 A
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Approval Agency
EN, UL
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Filter Type
Three Phase (Delta)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Two Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated DC
500V