RTHC-5006 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RTHC-5006-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RTHC-5006 |
Description | LINE FILTER 500VAC/VDC 6A CHASS |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 6 A 500V 500V Two Stage Terminal Block |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RTHC-5006 Models |
Category | Voltage - Rated AC 500V |
Manufacturer TDK-Lambda | Current 6 A |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Bulk | Approval Agency EN, UL |
Part Status Active | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |
Filter Type Three Phase (Delta) | Mounting Type Chassis Mount |
Configuration Two Stage | Termination Style Terminal Block |
Voltage - Rated DC 500V | Base Product Number |