ANT162442ST-1201AM1
DigiKey Part Number
445-ANT162442ST-1201AM1TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-ANT162442ST-1201AM1CT-ND - Cut Tape (CT)
445-ANT162442ST-1201AM1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT162442ST-1201AM1
Description
CERAMIC ANTENNA FOR 2400-2484MHZ
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Chip Solder Surface Mount
Category
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.484GHz
Manufacturer
TDK
Antenna Type
Chip
Series
Number of Bands
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
VSWR
3
Termination
Solder
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Mounting Type
Surface Mount
Frequency (Center/Band)
2.442GHz
Height (Max)
0.016" (0.40mm)