B72207S2301K101
DigiKey Part Number
495-1427-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S2301K101
Description
VARISTOR 470V 1.75KA DISC 7MM
Detailed Description
470 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72207S2301K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
30J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V