B72214R2301K101
DigiKey Part Number
495-77230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214R2301K101
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 17MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 17mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72214R2301K101 Models
Category
Current - Surge
6 kA
Manufacturer
TDK
Energy
125J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
300 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 17mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
517 V