B72220W2131K101
DigiKey Part Number
495-77236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220W2131K101
Description
VARISTOR 205V 10KA DISC 23MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
205 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 23mm
EDA/CAD Models
B72220W2131K101 Models
Category
Current - Surge
10 kA
Manufacturer
TDK
Energy
100J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1850 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
130 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 23mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
225.5 V