B72500D0200A060
DigiKey Part Number
495-3413-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-3413-1-ND - Cut Tape (CT)
495-3413-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72500D0200A060
Description
VARISTOR 25V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
B72500D0200A060 Models
Category
Current - Surge
30 A
Number of Circuits
1
Series
Capacitance @ Frequency
55 pF @ 1 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
22 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Min)
25 V