B72520T0200K062
DigiKey Part Number
495-7464-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-7464-1-ND - Cut Tape (CT)
495-7464-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72520T0200K062
Description
VARISTOR 33V 200A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 V 200 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
B72520T0200K062 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
36.3 V
Current - Surge
200 A
Series
Energy
0.7J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
29.7 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
33 V