B82801B0984A070
DigiKey Part Number
495-B82801B0984A070TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B82801B0984A070CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B82801B0984A070DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82801B0984A070
Description
CURR SENSE XFMR 1:70 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1:70 Current Sense Transformer 50kHz ~ 1MHz 0.8mOhm Primary, 4.75Ohm Secondary 980 µH Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82801B0984A070 Models
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:70
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR)
0.8mOhm Primary, 4.75Ohm Secondary
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.280" L x 0.320" W (7.11mm x 8.13mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Frequency Range
50kHz ~ 1MHz
Termination Style
Gull Wing
Type
Invasive
Weight
0.014 oz (0.4 g)
Inductance
980 µH