MDF2016BSS270CTD25
DigiKey Part Number
445-MDF2016BSS270CTD25TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MDF2016BSS270CTD25CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MDF2016BSS270CTD25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDF2016BSS270CTD25
Description
FERRITE BEAD 27 OHM 0806 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 Ohms @ 2 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0806 (2016 Metric) 1A 220mOhm
Category
Current Rating (Max)
1A
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
220mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Filter Type
Power Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Impedance @ Frequency
27 Ohms @ 2 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)