MHQ0603P5N1ST000
DigiKey Part Number
445-16898-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16898-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16898-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ0603P5N1ST000
Description
FIXED IND 5.1NH 350MA 400 MOHM
Detailed Description
5.1 nH Unshielded Multilayer Inductor 350 mA 400mOhm Max 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
MHQ0603P5N1ST000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.5GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)