MHQ0603P6N2ST000
DigiKey Part Number
445-16904-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16904-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16904-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ0603P6N2ST000
Description
FIXED IND 6.2NH 300MA 700 MOHM
Detailed Description
6.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 700mOhm Max 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
MHQ0603P6N2ST000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
700mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)