MHQ0603P7N5JT000
DigiKey Part Number
445-16908-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16908-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16908-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ0603P7N5JT000
Description
FIXED IND 7.5NH 300MA 500 MOHM
Detailed Description
7.5 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 500mOhm Max 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
MHQ0603P7N5JT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
500mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.8GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)