MLG1005S1N8ST000
DigiKey Part Number
445-3041-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-3041-1-ND - Cut Tape (CT)
445-3041-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLG1005S1N8ST000
Description
FIXED IND 1.8NH 900MA 150 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 nH Unshielded Multilayer Inductor 900 mA 150mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLG1005S1N8ST000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
7 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)