PID75-251M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PID75-251M |
Description | FIXED IND 250UH 270MA 2.25 OHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 250 µH Shielded Wirewound Inductor 270 mA 2.25Ohm Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PID75-251M Models |
Category | Current Rating (Amps) |
Mfr | Current - Saturation (Isat) 360mA |
Series | Shielding Shielded |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | DC Resistance (DCR) 2.25Ohm |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 150°C |
Type Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm) |