3213X501M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nidec Components
In Stock: 3,412
Datasheet
Image for 3213X501M is not available
3213X501M
DigiKey Part Number
3213X501M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3213X501M
Description
TRIMMER 500OHM 0.125W J LEAD TOP
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
EDA/CAD Models
3213X501M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
500 Ohms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Square - 0.134" x 0.134" Face (3.40mm x 3.40mm)
Tolerance
±20%