FN9262B-10-07
DigiKey Part Number
817-FN9262B-10-07-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9262B-10-07
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Category
Current Rating - Filter
10A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Series
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Packaging
Box
Termination
Wire Leads
Part Status
Active
Fuse Holder, Drawer
Fuse Holder, Twin Fused
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 29.00mm x 33.00mm