POE-24IR-CI is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity
In Stock: 15
Datasheet
24V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Midspan Injector Data Rate
POE-24IR-CI
DigiKey Part Number
994-1051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE-24IR-CI
Description
POE INJECTOR 19.2W 24V DESKTOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
OCP, SCP
Manufacturer
TE Connectivity
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Packaging
Box
Efficiency
70%
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Desktop
Type
Midspan Injector
Size / Dimension
3.25" L x 3.00" W x 1.50" H (82.6mm x 76.2mm x 38.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, EN
Number of Ports
1
Note
AC Power Cord Included
Voltage - Output
24V
Input Connector
IEC 320-C6
Current - Output
800 mA
Output Connector
RJ45 (Data, Power)
Power (Watts) - Per Port
19.2W