TPL-10/10X30F
DigiKey Part Number
2085-TPL-10/10X30F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL-10/10X30F
Description
CAP 10F -10% +20% 2.7V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 60mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Tecate Group
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
10 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
-10%, +20%
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 1kHz