TPLH-2R7/3000SL60138
DigiKey Part Number
2085-TPLH-2R7/3000SL60138-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPLH-2R7/3000SL60138
Description
CAP 3000F 2.7V CHASSIS MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3000 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Axial, Can - Screw Terminals 0.26mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Termination
Screw Terminals
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Axial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension
2.362" Dia (60.00mm)
Capacitance
3000 F
Height - Seated (Max)
5.374" (136.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.26mOhm