F6N0.25BK100
DigiKey Part Number
1030-F6N0.25BK100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F6N0.25BK100
Description
SELF WRAP 1/4" X 100' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Self Wrap X 100' (30.48m) Black
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
100' (30.48m)
Series
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Packaging
Box
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Self Wrap
Features
Chemical Resistant, Clean Cut
Type Attributes
Split Flexible Tube
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)