NMN1.00BK50
DigiKey Part Number
1030-NMN1.00BK50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMN1.00BK50
Description
SLEEVING 1" ID POLY 50' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Black Polyamide Multifilament, Halogen Free Braided Sleeving 1.000" (25.40mm) 50.00' (15.24m)
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
50.00' (15.24m)
Series
Wall Thickness
0.050" (1.27mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-45°C ~ 150°C
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Sleeving
Liquid Protection
Gasoline Resistant, Moisture Resistant
Type Attributes
Braided
Environment Protection
UV Resistant
Diameter - Inside
1.000" (25.40mm)
Features
Chemical Resistant, Vibration Resistant
Diameter - Outside
1.100" (27.94mm)