ADS1118IDGST
DigiKey Part Number
296-29207-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-29207-1-ND - Cut Tape (CT)
296-29207-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADS1118IDGST
Description
IC ADC 16BIT 10-VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 Sigma-Delta 10-VSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADS1118IDGST Models
Category
Architecture
Sigma-Delta
Manufacturer
Texas Instruments
Reference Type
Internal
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply, Analog
2V ~ 5.5V
Part Status
Active
Voltage - Supply, Digital
2V ~ 5.5V
Number of Bits
16
Features
PGA, Temperature Sensor
Sampling Rate (Per Second)
860
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Inputs
2, 4
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)