CD74HCT73M96 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CD74HCT73M96 |
Description | IC FF JK TYPE DBL 1-BIT 14-SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Flip Flop 2 Element JK Type 1 Bit Negative Edge 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CD74HCT73M96 Models |
Category | Trigger Type Negative Edge |
Manufacturer Texas Instruments | Current - Output High, Low 4mA, 4mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V |
Part Status Active | Current - Quiescent (Iq) 4 µA |
Function Reset | Input Capacitance 10 pF |
Type JK Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Output Type Complementary | Mounting Type Surface Mount |
Number of Elements 2 | Supplier Device Package 14-SOIC |
Number of Bits per Element 1 | Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Clock Frequency 60 MHz | Base Product Number |
Max Propagation Delay @ V, Max CL 38ns @ 4.5V, 50pF |