ESD1LIN24DYFR
DigiKey Part Number
296-ESD1LIN24DYFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-ESD1LIN24DYFRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-ESD1LIN24DYFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD1LIN24DYFR
Description
TVS DIODE 24VWM 42VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42V Clamp 4.3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESD1LIN24DYFR Models
Category
Power - Peak Pulse
159.1W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
CAN, USB
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2.3pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Breakdown (Min)
35.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.3A (8/20µs)