F28P659DK8PZPQ1
DigiKey Part Number
296-F28P659DK8PZPQ1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F28P659DK8PZPQ1
Description
C2000 32-bit MCU, 2x C28x+CLA
Detailed Description
C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 200MHz 1.28MB (1.28M x 8) FLASH 100-HTQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F28P659DK8PZPQ1 Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.8V ~ 3.63V
Packaging
Tube
Data Converters
A/D 24x12/16b SAR; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
32-Bit Dual-Core
Grade
Automotive
Speed
200MHz