LM2940S-12/NOPB
DigiKey Part Number
LM2940S-12/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2940S-12/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 1A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-263 (DDPAK-3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM2940S-12/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
15 mA
Part Status
Active
PSRR
66dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-3)
Voltage Dropout (Max)
1V @ 1A