LM4041A12IDBZT
DigiKey Part Number
296-32125-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-32125-1-ND - Cut Tape (CT)
296-32125-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4041A12IDBZT
Description
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 1.225V V ±0.1% 12 mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
LM4041A12IDBZT Models
Category
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
20µVrms
Current - Cathode
80 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.225V
Current - Output
12 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.1%