LM4041C12IDBZR
DigiKey Part Number
296-20916-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-20916-1-ND - Cut Tape (CT)
296-20916-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4041C12IDBZR
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 1.225V V ±0.5% 12 mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
LM4041C12IDBZR Models
Category
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.225V
Current - Output
12 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.5%