LM4041C12QDBZT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM4041C12QDBZT |
Description | IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Shunt Voltage Reference IC Fixed 1.225V V ±0.5% 12 mA SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM4041C12QDBZT Models |
Category | Temperature Coefficient 100ppm/°C |
Manufacturer Texas Instruments | Noise - 10Hz to 10kHz 20µVrms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Cathode 80 µA |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Reference Type Shunt | Mounting Type Surface Mount |
Output Type Fixed | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.225V | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Current - Output 12 mA | Base Product Number |
Tolerance ±0.5% |