LMZ12008TZ/NOPB
DigiKey Part Number
LMZ12008TZ/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZ12008TZ/NOPB
Description
DC DC CONVERTER 0.8-6V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 6V 8A 6V - 20V Input
EDA/CAD Models
LMZ12008TZ/NOPB Models
Category
Current - Output (Max)
8A
Features
UVLO
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Efficiency
92%
Package / Case
TO-PMOD-11, Power Module
Voltage - Input (Min)
6V
Size / Dimension
0.59" L x 0.59" W x 0.23" H (15.0mm x 15.0mm x 5.9mm)
Voltage - Input (Max)
20V