LP38692MPX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
296-44062-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-44062-1-ND - Cut Tape (CT)
296-44062-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38692MPX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-5
EDA/CAD Models
LP38692MPX-3.3/NOPB Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
10V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
1V @ 1A