LP3872EMPX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
296-43853-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-43853-1-ND - Cut Tape (CT)
296-43853-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3872EMPX-3.3/NOPB
Description
IC REG LIN 3.3V 1.5A SOT-223-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223-5
EDA/CAD Models
LP3872EMPX-3.3/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
15 mA
PSRR
73dB ~ 57dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A