LP38841SX-1.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-LP38841SX-1.5/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LP38841SX-1.5/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LP38841SX-1.5/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38841SX-1.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 800MA TO263
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA TO-263 (DDPAK-5)
EDA/CAD Models
LP38841SX-1.5/NOPB Models
Current - Supply (Max)
40 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 800mA