LP3991TL-2.5/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LP3991TL-2.5/NOPB |
Description | IC REG LINEAR 2.5V 300MA 4-DSBGA |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DSBGA (1x1) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LP3991TL-2.5/NOPB Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 100 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 225 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 65dB (1kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Temperature, Short Circuit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 4V | Package / Case 4-WFBGA, DSBGA |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Supplier Device Package 4-DSBGA (1x1) |
Voltage Dropout (Max) 0.16V @ 300mA | Base Product Number |