LP5907UVE-1.2/NOPB
DigiKey Part Number
296-35098-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-35098-1-ND - Cut Tape (CT)
296-35098-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5907UVE-1.2/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.2V 250MA 4-DSBGA
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 4-DSBGA
EDA/CAD Models
LP5907UVE-1.2/NOPB Models
PSRR
90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-XFBGA, DSBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
4-DSBGA
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 250mA