LP5912-0.9DRVR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 2,022
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 934
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WSON (2x2)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LP5912-0.9DRVR
DigiKey Part Number
LP5912-0.9DRVR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5912-0.9DRVR
Description
IC REG LINEAR 0.9V 500MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LP5912-0.9DRVR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
600 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.9V