LP5951MFX-1.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-LP5951MFX-1.5/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LP5951MFX-1.5/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LP5951MFX-1.5/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5951MFX-1.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LP5951MFX-1.5/NOPB Models
PSRR
60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 150mA