REF102CU/2K5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 205
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 2,786
Datasheet
In Stock: 1,732
Series Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.025% 10 mA 8-SOIC
REF102CU/2K5
DigiKey Part Number
REF102CU/2K5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REF102CU/2K5
Description
IC VREF SERIES 0.025% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
REF102CU/2K5 Models
Category
Temperature Coefficient
2.5ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 0.1Hz to 10Hz
5µVp-p
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input
11.4V ~ 36V
Part Status
Active
Current - Supply
1.4mA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
8-SOIC
Tolerance
±0.025%